O PROJEKTU

Na Jihovýchodním okraji Prahy na ulici Formanská v Kateřinkách, které jsou sídelní částí Prahy Újezd, vznikne novostavba moderního bytového domu s 28 bytovými jednotkami.

Bytový dům je koncipován jako 5-ti podlažní objekt. V 1.PP jsou umístěny garážová stání, sklepní kóje a technické místnosti. Ve čtyřech nadzemních podlažích jsou umístěny bytové jednotky. Třetí a čtvrté nadzemní podlaží je vzájemně propojeno mezonetovými byty. Všechny byty mají vlastní balkon, nebo terasu a budou se nabízet o dispozicích 1kk-3kk.

Stavba byla zahájena 1.6.2020 a termín kolaudace je naplánován na 31.3.2022. Kolem objektu bude vybudována cyklostezka, která ještě celou lokalitu zatraktivní.

Na bezpečnost obyvatel domu bude dohlížet kamerový systém a čipový systém pro vstup do objektu.

SLOVO AUTORA

Krásný, udržovaný pozemek, v atraktivní lokalitě s výbornou dopravní dostupností a zároveň s těsnou vazbou na Milíčovský les a přírodní krajinu v jeho okolí. V jihozápadní části bude pozemek protínat cyklostezka, která ho ještě více zatraktivní. Ideální prostředí pro bydlení na okraji Prahy.

Dům je umístěn v severovýchodní části pozemku, kde je vytvořen vstupní prostor, přímo navazující na zastávku MHD. Má pouze jeden vchod s navazujícím parkovištěm tak, aby nemusel být dokola obehnán komunikacemi a mohla tak vzniknout rezidence, volně umístěná ve velké zahradě, s jezírkem. Dům je na obdélníkovém půdorysu, krátkou fasádou navazuje na přístupovou komunikaci a dlouhá fasáda je orientovaná do zahrady. Hmota domu není příliš vysoká, dům zůstává ponořený do zahrady, ochráněný proti hluku z přilehlé dálnice.

Velké byty jsou situovány jihovýchodním směrem, malé byty pak na severozápad. Každý byt má vlastní zahrádku, nebo velký balkon. Balkony jsou na fasádě umístěny částečně mimo velkorysá okna. Nebrání tak výhledům z obytných prostorů do zahrady a zároveň vytvářejí stínění ložnic a slouží jako přirozené přepážky mezi jednotlivými byty. V ustoupeném podlaží jsou umístěny mezonety s jižní střešní terasou.

Měřítko domu zjemňují detaily, členění a volba povrchů – vertikální profilace strukturované omítky prvního podlaží, rastr svislého oplechování fasády ustoupeného 4. patra, svislé latě boční stěny balkonů a příčle zábradlí.

Ing. Arch. Aleš Jeřábek
www.air-atelier.cz